Semináre informačnej bezpečnosti

Ján Andraško (Binary Confidence)
22 Máj 2023 (Po), 17:00
Slovenský jazyk

Incident response v prostredí Microsoft 365

S incidentami typu Business Email Compromise (BEC) sa roztrhlo vrece. Len za posledného pol roka naša spoločnosť riešila niekoľko takýchto incidentov s celkovou sumou ukradnutých peňazí viac ako 1,5 milióna Eur. Na seminári si ukážeme reálne príklady aké triky používajú útočníci na oklamanie svojich obetí, ako si zabezpečujú, aby sa na podvod prišlo čo najneskôr, ako sa dá proti podvodníkom brániť a ako postupujeme pri ich vyšetrovaní primárne v prostredí Microsoft 365.

Martin Orem (Binary House)
20 Marec 2023 (Po), 17:00
Slovenský jazyk

Penetračné testovanie mobilných aplikácií

Mobilné telefóny v súčasnosti takmer úplne nahradili osobné počítače, pričom nám umožňujú vykonávať instantné platby, komunikovať s okolím, ukrývajú naše fotografie a stali sa tak neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Zároveň sú teda bohatým zdrojom informácií, ku ktorým by rôzne záujmové skupiny chceli získať prístup, prípadne by chceli zmeniť Váš telefón na sledovacie zariadenie. Zraniteľnosti v aplikáciách slúžiacich na komunikáciu sú, ihneď po zraniteľnostiach v operačných systémoch, svätým grálom pre hackerov. Útoky na aplikácie ako WhatsApp, iMessage a Telegram vyvolali nebývalý záujem a často spôsobili politický rozruch. V prednáške budú predstavené známe útoky a niektoré zraniteľnosti očami penetračného testera.

Ján Skalný (SK-CERT / FIIT STU)
27 Marec 2023 (Po), 17:00 - 20:30
Slovenský jazyk

Improve your Network Visibility with Open-source IDS

From simple pattern matching to enhanced NetFlow and data-carving functionality. In this 3 hours hands-on workshop, we'll explore all the possibilities and caveats of Suricata - a modern open-source intrusion detection system (IDS). We'll talk about (1) features and internals of Suricata, (2) how to understand, write and manage Suricata rules, (4) different ways and kinds of data, you can get from Suricata, (5) useful tools and methods, how to store and analyze Suricata logs, (6) caveats and possibilities of high-performance data acquisition using Suricata, (7) the possibilities of automated Suricata deployment and maintenance. Target audience consists of Linux sysadmins, networking, and technically oriented cyber-sec people.

Semináre webových technológií

Srigi & chemiX
17 Máj 2023 (St), 14:00
Český jazyk

Nette framework - vývoj web-aplikácií

Svět javascriptových frameworků se dnes vrací k myšlenkám, které ve světě PHP jsou již desetiletí provozovány. Proto je škoda, že se dnes zapomíná na jazyk PHP, který stojí nebo stál za projekty jako je Facebook, Wikipedia, Pornhub, ProtonMail, Slack a mnoho dalších velmi navštěvovaných a netriviálních aplikací. Nette Framework se snaží jít programátorovi naproti a v mnohem větší míře mu pomáhat a vést ho správnou cestou. Jako je přístup Dependency Injection namísto magického volání db::query. Ukážeme si, jak vstoupit do světa Nette aplikace. Vhodné je mít základy PHP, tušit, že existuje Composer, ale i bez těchto znalostí si užijete přednášku, která vám může minimálně změnit pohled na "staromódní PHP".

Patrik Burgár & Michal Medvecký (Soitron)
8 Marec 2023 (St), 17:00
Slovenský jazyk

Robotic Process Automation: Od vyhľadávania na webe cez generovanie PDF až po odoslanie mailom

Nezáživný, často sa opakujúci proces a vysoká chybovosť? Málo zamestnancov a vysoká fluktuácia? Od toho je tu RPA! Spoznajme spoločne robotickú procesnú automatizáciu z pohľadu toho, čo firmy skutočne potrebujú. Povieme si, ako RPA funguje, čo trh potrebuje a ako prebiehajú projekty z praxe. Jeden malý proces si aj spoločne naprogramujeme.

Martin Hauskrecht (Labyrinth Labs)
13 Marec 2023 (Po), 17:00
Slovenský jazyk

Navigating the Chaos: An Introduction to Chaos Engineering

This presentation will cover the basics of chaos engineering, including its purpose, benefits, and key concepts. The focus will be on how to conduct chaos experiments and identify potential failures in systems. Best practices for implementing chaos engineering in organizations will also be discussed, with a focus on real-world examples.

Semináre sieťových technológií

Matej Šipkovský (Netvel.sk)
2 Máj 2023 (Ut), 16:00
Slovenský jazyk

Základy bezpečnosti a penetrácie sietí typu LAN